Rozdělujeme přípravu na několik bodů podle náročnosti. Jako zákazník musíte zajistit mnoho operací než se k vám přijede montovat nebo vykládat. Zde si řekneme nejčastější potřebné přípravy pro zajištění nejlepších výsledků.

Představa, plány a konzultace

Pokud stavíte, nebo předěláváte svoje bydlení je dobré si včas udělat plány rozmístění nábytku. To vám pomůže při instalacích vody, odpadů, vzduchotechniky i elektřiny. Příkladem je kuchyň s funkčním ostrůvkem například větší se dřezem a varnou deskou. Pokud chcete odsavač par zabudovaný v ploše desky bude to znamenat následující. Stavební instalace vedené podlahou: teplá a studená voda, odpad, elektřina, trubka na odtah par. Bohužel pokud se pro ostrůvek rozhodnete až po dodělání podlah a tyto instalace máte jinde v místnosti, již nelze ostrůvek uskutečnit bez složitých stavebních úprav. Platí to i opačně když se rozhodnete že ostrůvek nechcete, ale v podlaze jsou již navedené instalace. Jak kuchyň tak i kusový stůl vyžadují trošek té představy, kde bude v místnosti umístěn.

Na řadu přicházejí plány na přibližný vzhled a styl nábytku. Můžete využít služeb jiných firem pro design a nebo plánovat přímo s výrobcem nábytku. Rozdíl je v tom že výrobce (v tomto případě já Jan Souček) vám je schopen nabídnout výrobky, které se normálně nedělají nebo zde nejsou až tolik dostupné nebo používané.

Navíc každý truhlář má svoje výrobní standarty, postupy a teorie. Proto je dobré se s truhláři dohodnout na všem, co by vám mohlo osobně vadit. Například prostupy vzduchu konstrukcí nábytku, nohy nábytku, typ kování a mnoho jiného.

Konzultace s truhlářem může začít libovolně dle vašich potřeb. Může vám radit již od rozmístění až po finální zaměřením a grafické návrhy.

Zajištění přístupu

Je dobré zajistit volný přístup do místnosti a co nejblíže domu. To znamená parkovací místo pro nákladní vůz a volnou cestu bez překážek. Bohužel se někdy stává že zákazník sám nemá kde zaparkovat, přístupová cesta je malá a na chodbě vše co bylo v původním nábytku nebo i původní nábytek. Za následek to má že truhlář bude pracovně vytížen už jen z nošení od vzdáleného vozu, opatrnou manipulací v úzkém prostoru přístupové cesty a nemalém cvičení v zaplněné chodbě. Tyto skutečnosti se mohou výrazně projevit v ceně montáže.

Připravený prostor

Místo pro nábytek by mělo být vyčištěno a uklizeno. Pokud byla provedena výmalba je potřeba dostatečně větrat z důvodu vlhkosti zdiva. Místo je po výmalbě připraveno kdy vlhkost nepřevyšuje 60% relativní vlhkosti. Po výmalbě je v místnosti například 90% vlhkosti a ta musí pryč, pokud u vás bude naměřeno více ten den se nemontuje. Při vlhkosti nad 60% jako 65-70 % mohou mezi nábytkem a stěnou vznikat plísně. Obvodové zdivo zase při nedostatku větrání mezi nábytkem a stěnou může způsobit kondenzaci vlhkosti – tvorbu kapiček vody ,které zvýší vlhkost a dojde k tvorbě plísně. Tvorba plísně začíná již při 70% relativní vlhkosti v místnosti a je potřeba vlhkost kontrolovat. Nejde jen o nábytek ale zejména o vaše zdravý, stejně tak jako příliš suché prostředí. Doporučená relativní vlhkost v obytných či převážně využívaných prostorů je 40-60 %